0

Doğu Türkistan

Posted by Trevanian on 01:57Doğu Türkistan 50 yılı aşkın bir süredir Çin İşgali altında. İşgalin başından beri kontrollü bir şekilde Müslüman Uygur kimliği ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Uygur Türkleri'nin önde gelenleri sık sık ani baskınlarla gözaltına alınıp onlarca yıl hapislerde tutuluyor, sudan sebeplerle geceden sabaha idam ediliyor, işkenceden geçiriliyor, insanlık dışı yöntemlerle nüfus kontrol altına alınmaya çalışılıyor, hamile kadınlara işkenceler yapılıyor kızlara tecavüz ediliyor, nükleer denemeler hep uygur bölgesinde yapılıyor. Çin'in göç politikasıyla Uygur şehirlerinin etnik yapıları değiştiriliyor ve bölgedeki tüm imkanlar göçmenler için seferber ediliyor. Mesela olayların meydana geldiği Urimçi'de Müslüman Uygur nüfusun oranı % 20 lere düşmün durumda.

50 yıldır süren bu baskı ve zulüm son olaylarla bir ileri safhaya geçti. Bölgeden iletilen haberler Çin resmi kaynaklarına dayandırılıyor ve felaketin asıl boyutu tam olarak bilinmiyor. 150 civarında ölü sayısının binlerle ifade edilen boyutlarda olduğu söyleniyor. Son gelen haberlere göre de Çin ,olaylardan uygurları sorumlu tutan kışkırtıcı yayınlar yapmış ve sokağa çıkma yasağı süresince galeyana gelen Çinliler yüzlerce insanı evlerinde katletmiş. Durum resmen bir soykırıma doğru gidiyor. Sokaklarda gösteri yapan insanları devlet güçlerinin öldürmesiyle başlayan süreç devlet kontrolünde bir soykırıma gebe.

Bizim basına bakıyorum son gelen görüntülere kadar günlerce "Çin'de etnik çatışma" diye küçük puntalarla geçiştirdi haberleri. Bizim memleketteki demokrasi ve insan hakları havarileri nerdeler? Niye kimsenin sesi yüksek çıkmıyor ?

2 İsrail askeri kaçırıldı koca Lübnan talan edildi İsrail haklı bulundu, kendini savunuyordu ya... Srebrenitsa' da katliama çanak tutan askerlere hollanda daha geçen yıl madalya taktı. 1915 de olan olaylara ,sırf insani! hislerle, "soykırım" demek için hayatını vakfeden yazar çizer, akademisyen bozuntuları bugün hiçbirşey olmuyormuş gibi davranıyorlar. Davos'ta gürleyen başbakandan aynı samimiyette bir tepki de Çin'e bekliyoruz ama daha göremedik.

İşin doğrusu merak ediyorum böyle gizli bir oran var da benim mi haberim yok acaba diye 1 İsrail'linin insan hakkı 200 Arab'ınkine , 1 Amerikalı'nın ki 300 Iraklı'nınkine, 100 Boşnak'a, 1 Ermeni'ninkisi 15o Uygur'unkine, 1 Uygur'un ki 50 Ruandalı'ya gibi...

Yılmaz insan hakları savunucularını, Malatya'daki misyonerlere yapılan katliamda sokağa dökülenleri, Hrant Dink için yürüyen yüzbinleri, daha yakın zamanda Madımak yangını ve Başbağlar katliamını anmak için ortalığı ayağa kaldıranları aynı duyarlılığı içinde yaşadığımız zamanda işlenen katliamların durdurulması gösterirken görmek istiyorum. Görmeyeceğimi bildiğimden zaten sizin samimiyetinize inanmıyorum. Hrant Dink öldürülmeden önce ona Türkiye'nin adamı hain diyen diasporanın cinayetten hemen sonra sitelerinde Hrant aleyhindeki yazıları kaldırıp katil Türkiye kardeşimizi öldürdü diye propaganda yapmasından farksız. Bu olaylar turnusol kağıdı gibi işte kimin ne man olduğu ortaya çıkıyor.

Şimdi bu soykırıma kim dur diyecek? BM ler ne zaman sesini yükseltecek mesela? Olayın dünya kamuoyunda ciddi yer bulması için daha kaç Türk'ün ölmesi lazım? Michael Jackson'ın cenazesine 1 milyon kişinin katıldığı ama hergün düzenli bir şekilde öldürülen 100lerce kişiyi kimsenin tınlamadığı saçma sapan bir düzende bir dünyada yaşıyoruz işte.

|

0 Comments

Copyright © 2009 BoŞ MuHaBBeT ; Hiçbir hakkı saklı gizli değildir, ortalık malıdır