0

Üç Ayrı Telden Üç Film

Posted by Trevanian on 03:15 in , , ,
Fanaa


Black filmine yorum yapan arkadaşların tavsiyesiyle bulup izledim bu filmi. 2006 yapımı Bollywood ürünü yer yer müzikli danslı bir film. Romantik komedi gibi başlayan film ortalara doğru bambaşka bir türe evriliyor deyip suyunu çıkarmadan keselim. Hint edebiyatının çok zengin olduğunu biliyoruz ve bu filmde örneklerine rastlıyoruz. Birbirinin kopyası filmlerden sıkıldıysanız önyargıları bir kenara bırakın Bollywood'a bir şans verin diyorum.

The Hangover


"Vegas'a bekarlığa veda partisine gidilir işler beklendiği gibi gitmez ve olaylar gelişir" olabilecek en klişe komedi filmi gibi geliyor kulağa ama öyle değil işte. Bir sabah uyanırlar odada bir bebek, tuvalette bir kaplan, damat kayıp Stu'nun dişi çekilmiş. Hiçbiri gece ne dümen döndüğünü hatırlamıyor. Damadı bulup düğüne yetiştirmek için önceki gece ne haltlar yediklerinin izini sadım adım ürmeye başlarlar...

Şu sıcak yaz günlerinde karnınıza kramplar girene kadar güldüremese bile yüzünüzde yer yer abuk bir sırıtma yaracağı kesindir.

Yumurta


Yumurta geçen seneden bir film. Semih Kaplanoğlu'nun yapmaya karar verdiği üçlemenin ilk filmi. Nejat İşler'in canlandırdığı Yusuf memleketi Tire'den yıllar önce İstanbul'a gelmiş, ailesine, geçmişine, bügününe, hayata ilgisiz biraz da boşvermiş bir sahaftır. Annesinin öldüğünü haber veren bir telefon alır ve yıllar sonra Tire'ye döner. Uzun zamandır annesiyle yaşayan Ayla'yla tanışır. Cenazeden hemen sonra annesinin vasiyetini bile ben öyle şeylere inanmam diyerek umursamaz ve bir an önce istanbul'a geri dönmek isterken, Ayla'nın etkisi, eski tanıdıkların karşısına çıkması, anıları derken bir türlü Tire'yi terkedemez ve hayata tutunmaya başlar aslında tekrardan.

Yumurta Antalya'dan başta en iyi film ödülü olmak üzere altı tane ödülle döndü ve uluslararası birçok yarışmada da çeşitli ödüller almış. Sakin, müziksiz, Nuri Bİlge Ceylan filmlerini hatırlatan bir tarzda şaaşalı konuşmalardan uzak, az sözlü ve oyunculukların tatmin edici olduğu bir film.

Dipnot:
" Aksiyonsuz, aşksız, jönsüz film olmaz, festivalde ödül almış filmden bir halt olmaz, böyle filmi ben de çekerim,bu film vakit kaybı
" vb yorumları herhangi bir film için yaptıysan Yumurta'dan uzak durmanda fayda var, sonra gelip bana bağırmayın ...

|

0 Comments

Copyright © 2009 BoŞ MuHaBBeT ; Hiçbir hakkı saklı gizli değildir, ortalık malıdır